Pro Dive Chorvńtsko 
 

Blato

 

Niekdajšie hlavné mesto ostrova leží v lone hornatej kotliny, na ktorej úbočia sa šplhajú domčeky s červenými strechami. Často ho medzi sebou voláme miestne "Khátmandhú". Rozhodne stojí za prechádzku parku strede mestečka, ktoré pretína hlavná cesta lemovaná morušovníkmi. Priamo v centre je niekoľko skvelých kaviarní a vinární.

 

 

Základné informácie

Blato – kedysi hlavné mesto ostrova Korčula, leží v jeho strede. Poskytuje veľa služieb a zariadení: supermarkety, športoviská, slušne vybavené zdravotné stredisko, špecializované obchody, poštu aj bankomaty.

Ak sa zaujímaš o históriu, zamiluješ si Blato pre jeho šarm zašlých časov. Možno navštíviš farský kostol, jeho námestie s loggiou alebo Etno dom Barilo.

S 3 500 obyvateľmi, je Blato zaujímavé aj nad rámec hlavnej sezóny. Prečo ho nenavštíviť a objavovať, čo toto mesto a jeho šarm dokážu ponúknuť....  Keď budeš v Blate, všimni si značenie ulíc, nemajú mená ale len čísla.

 

Kumpanija – šabľový tanec

Rytierska spoločnosť Kumpanija je ľudovým súborom, ktorý v Blate udržiava tradičné tance a zvyklosti. Založená bola v roku 1927 a je neustále aktívna v zbieraní a udržiavaní folklórneho bohatstva Blata: kostýmy, hudobné nástroje, piesne, tance a pod.

Najzaujímavejším je šabľový tanec Kumpanija, ktorý je sprevádzaný bubnami a gajdami. Hlavné predstavenie Kumpanije býva na deň Blata 28. apríla. Pri tejto príležitosti je šabľový tanec nasledovaný párovým tancom Tanac z konca 17. storočia. Počas leta, sa na námestí pred farským kostolom predvádzajú každý týždeň Kumpanija, Tanac aj ďalšie tance v pitoreskných kostýmoch. 

Šabľový tanec Kumpanija alebo „bitevný tanec“, ako sa tradične nazýva, predvádza tradície miestnej domobrany, ktorá bránila mesto bez hradieb pred nájazdmi votrelcov. Preto jeho obyvatelia sformovali domobranu. Bubeník bubnovaním varoval pred nebezpečenstvom a zvolával bojovníkov. Po každom boji s nepriateľom sa tancoval rytiersky tanec. Z vojenských cvičení sa neskôr vyvinul šabľový tanec.

Tanečníci sledujú kapitána v rôznych kombináciách, keď ich pohyby sprevádzajú zvuky bubnov a gájd. Tanec končí šabľovými duelmi. Zaujímavým je tanec nosiča vlajky s rozmermi tri krát dva metre.

 

Etno dom Barilo

Etno dom Barilo je múzeom o bežných ľuďoch pre bežných ľudí. Celé desaťročia Velimír a Dita Škrablinovi zbierali etnografické kúsk, ktoré vystavili v dome svojho predka Marinoviča Barila.

 

 

Etno dom Barilo je skutočným domom a nie múzeom. Majitelia ťa prevedú cez kuchyňu, obývaciu izbu a ostatné časti domu. Všetky obsahujú predmety z minulosti: kostýmy, šaty, kuchynské náradie, ručné nástroje a ďalšie. V záhrade rastie veľa autochtónnych liečivých aj okrasných rastlín. Rovnako aj v predzáhradke nájdeš veľa poľnohospodárskeho i rybárskeho náčinia a ďalšie objekty.

Návštevníci môžu ochutnať domáce likéry, pálenku, rôzne sušené ovocie a sušené figy pripravené podľa tradičných receptov. Kúpiť si môžeš ručne vyrábané suveníry.

 

Farský kostol

Farský kostol všetkých svätých v Blate sa spomína v dokumentoch zo 14 storočia (podľa niektorých zdrojov už z 10. storočia). Je situované v strede mesta na priestrannom námestí. V jeho susedstve je zvonica a veľká loggia.

Najstaršia časť kostola je na východnej strane obkolesujúca hlavný oltár. Nachádza sa tu drevený panel všetkých svätých a Madona s dieťaťom od talianskeho renesančného majstra Giralomo da Santacroceho. Do Blata boli donesené v roku 1540.

Významným objektom kostola je drevená socha Panny Márie, kedysi pravdepodobne umiestená na prove lode. Legendy vravia, že bola nájdená v neďalekej jaskyni. Socha je dekorovaná darovanými šperkami od oddaných prispievateľov. Vzhľadom na ich vek, množstvo, diverzitu a cenu ide o najbohatšiu podobnú zbierku v Dalmácii.

Vo veľkej kaplnke je mramorový sarkofág s reliktami Svätej Vincenci, patrónky Blata. St. Vincenca je rímska mučeníka, ktorej pozostatky boli prinesené do Blata v roku 1795. Vždy 28 apríla sa relikty nesú počas procesie mestom. Je to tiež sviatočný deň v Blate, oslavovaný okrem iného aj predstavením Kumpanije.

Na fasáde kostola je veľké okrúhle okno, typické pre oblasť Dalmácie. Pre ostrovnú architektúru sú tiež tradičné sochy na jeho vrchu. Na západnej strane ich tvoria sochy Sv. Marka a Sv. Jána Evangelistu. Na severe je busta Stvoriteľa a prorokov Eliáša a Jeremiáša. Ich tváre, brady a šaty sú zobrazené s podobu šľachticov zo 17. a 18 storočia.

 

 

© 2015 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 1. marca 2015
5