Pro Dive Chorvńtsko 
 

Brna

 

Brna, neďaleké útulné prístavné mestečko dýcha ospalou dovolenkovou atmosférou. Od našej základne je vzdialené len na 3,5 km a priam vyzýva na dlhšiu prechádzku. Ak sa na ňu vydáš, pôjdeš pozdĺž prekrásnych zálivov v niekoľko metrovej výške nad morom.

 

 

Domy v niekoľkých radách lemujú záliv, ktorý je prirodzene centrom aj perifériou osady súčasne. Aj keď Brna neposkytuje žiaden „kultúrny“ pokrm, 2-3 kvalitné reštaurácie a skvelá jadranská zmrzlina istotne stoja za návštevu.

 

 

Brna leží na južnej strane ostrova Korčula v prekrásnej zátoke obkolesená zeleňou a slnkom. Zo západnej strany má polostrov Mali Zaglav, ktorý Brnu oddeľuje od zátoky Istruga, pričom na juhovýchode sa nachádza niekoľko štrkových pláží s modravou vodou. Zátoka Brny je pomerne hlboká a krytá, čo z nej robí bezpečné prístavisko lodí a jácht.

Vedľajšia 500 metrov dlhá a 150 metrov široká zátoka s názvom Istruga, je do polovice pokrytá liečivým bahnom, ktorého vývoj trval aspoň 1000 rokov.

Brna sa rozvíjala v 19. Storočí ako prístav pre transport vína zo Smokvice do jadranských a stredozemných prístavov. V roku 1860 vláda vybudovala prístav v Brne s viac než 200 pristaniami ročne. Exportovalo sa najmä víno, olivový olej, borovicové klády pre stavbu lodí a drevo na kúrenie. Importovalo sa tu všetko, čo obyvatelia Smokvice a ostrova potrebovali.

V kopcoch v strede zátoky je malý kostol Sv. Štefana postavený v roku 1971 legenda vraví, že sám Odysseus počas svojich ciest navštívil Brnu, kotvil niekoľko dní pred zátokou a užíval si jej krásu.

Je možné, že mu spoločnosť robili morské panny. Podľa legendy sa stále shovávajú na dne mora a občas sa slnia v priľahlých zátokách. Táto krásna, dobre chránená lokalita skrýva potencionálny rozvoj osady od rybárstva až po turizmus. Dnes, je Brna turistickou destináciou s viacerými prevádzkami.

 

 

© 2015 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 1. marca 2015
5