Pro Dive Chorvńtsko 
 

Ponor na skúšku

                                                                                                         
Pre budúcich priaznivcov potápania, ponúka naša potápačská základňa celý rad vstupných programov. Od kurzu nádychového potápania (Skin Diver) cez ponor „na skúšku“ (Discover Scuba) až po parciálny výcvik používania potápačského prístroja (Scuba Diver).

 

 

Náš cieľ

Našim názorom je, že pre zatiaľ "nezorientovaného" adepta potápania je najlepšou voľbou program, ktorý medzi sebou familiárne voláme "Intro". Toto čudné slovo je odvodené anglických slov „intro“ (= úvod, začiatok, predstavenie...) a „dive“ (= potápať, ponárať, zahĺbiť sa...). Aj našim cieľom bude, predstaviť mu potápanie a svet pod vodnou hladinou. Spolu s niektorým našim inštruktorom sa na 20 min zanorí do hĺbky približne 3 metrov.

Celý program je 1-1,5 hodinovou záležitosťou, pozostávajúcou s teoretického úvodu, výberu a montáži výstroja a samozrejme z ponoru. Vlastné potápanie je obmedzené na hĺbku 4 metrov a 20 min času na dne. Program nie je obmedzený vekom - a tak sme často svedkami, že potápanie si k nám prídu vyskúšať aj aktívny dôchodcovia! Ale samozrejme radi vezmeme pod vodu aj vaše pozri na tomto mieste.

 

 

Administratíva

Celkom na začiatku bude potápač požiadaný, aby vyplnil krátky dotazník s niektorými osobnými údajmi. Jeho súčasťou bude aj „Vyhlásenie o zdravotnom stave“. V jednotlivých kolonkách svojim podpisom vylúči niektoré zdravotné obmedzenia a ďalšie kontraindikácie nezlučiteľné s potápačským športom. V zásade však ide len o skutočnosti súvisiace s vážnejšími ochoreniami srdca, pľúc, mozgu či poruchami metabolizmu.

 

Brífing

Vlastnému ponoreniu sa do Sveta Ticha bude predchádzať poučenie na súši, v ktorom odvážnemu jedincovi vysvetlíme hlavné zásady bezpečného pohybu pod vodou. Dozvie sa, z čoho sa skladá Aqua-Lung a ako sa používa. Naučíme ho  vyrovnávať tlak v stredoušnej dutine a objasníme základy správneho spôsobu dýchania. V neposlednom rade aj niektoré z potápačských signálov, nakoľko sa pod vodou nedá rozprávať.

 

 

 

Vstup do vody

Nasadzovanie výstroja začína oblečením sa do neoprénového obleku, ktorý ho bude chrániť pred chladom ale aj prípadnými odreninami, či inými poraneniami pod vodou. Vo vode, do ktorej vstúpi potápač brodením, si potom s pomocou inštruktora nasadí na chrbát potápačský prístroj. Súčasťou jeho výbavy budú samozrejme plutvy a potápačská maska. Celý výstroj mu pred zanorením sa, ešte raz skontroluje inštruktor.

 

Na hladine

Potápač sa vo vode najskôr naučí správnu techniku dýchania, pričom sa spolu s inštruktorom budem opätovne venovať vyrovnávaniu tlaku v ušiach. Pokračovať bude plávaním po hladine za súčasného dýchania z prístroja.

 

 

 

Pod vodou

Po zanorení sa, bude s ním jeho inštruktor v neustálom fyzickom kontakte. Jednou rukou ho bude držať za ventil fľaše a druhou ovládať tlačidlá inflačného mechanizmu jeho vesty. Počas ponoru sa tak bude môcť potápač sústrediť na vodný svet okolo seba.

 

Čo zažije

Okrem nezabudnuteľného zážitku dýchania pod vodou zažije aj úžasný pocit beztiaže, ktorý potápanie poskytuje. Uvidí rôznych zástupcov morskej fauny akými sú farebné druhy húb a bezstavovcov, ryby rôznych tvarov a veľkostí. Pod skalami sa budú skrývať hadovky a na nich pomaly plaziť morské hviezdice. S trochou šťastia aj chobotnicu, výhražne meniacu farbu aj povrch svojho tela.

 

Na čo nezabudnúť

Doporučujeme, aby si potápač so sebou priniesol plavky športového strihu (tzv. americké sa menej hodia do neoprénu) uterák a plážovú obuv. Ak chce mať svoj zážitok aj zvečnený, mal by si pozvať svojich rodinných príslušníkov, vystrojených fotoaparátmi a kamerami. Doma bude lepšie nechať šperky, make-up a zlú náladu.

 

Ako ďalej

Ak bude potápačov zážitok spod vody natoľko silný, že si ho bude chcieť zopakovať, ponúkneme mu možnosť druhého Intro ponoru v ten istý deň za zvýhodnenú cenu. Ďalšou možnosťou je absolvovanie riadneho kurzu potápania, ukončeného medzinárodným certifikátom. Trvá 3-4 dni a pozostáva z 5 teoretických a 8 praktických lekcií.

 

© 2015 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 1. marca 2015
5