Pro Dive Chorvńtsko 
 

Mesto Korčula

 

Na myse v severnej časti ostrova Korčula sa nachádza prekrásne rovnomenné mesto, ktoré mnohí prirovnávajú ku korzickému Bonifaciu, alebo ho označujú prívlastkom „malý Dubrovnik“. Nádhera mora a zálivov sa v ňom premieta v plnom lesku. Ak sa človek pozerá na mesto z vtáčej perspektívy, vyzerá akoby sa vošlo do dlane. Stredoveké mesto, obohnané hradbami a vežami postavili a bohato vyzdobili kamenári v 14., 15. a 16. storočí. Najväčším majstrom medzi nimi bol Marko Andrijič, staviteľ zvonice a tunajšej katedrály Sv. Marka.

 

 

Vo vnútri mestských hradieb sa na harmonickom pôdoryse striedajú jedna za druhou rady gotických a renesančných domov, palácov, kostolov, uličiek a námestí. V ich zákutiach sa nachádzajú mnohé súčasti pamiatkového dedičstva v početných múzeách, galériách a zbierkach.

 

 

Hlavné ulice mestečka, vystavaného v tvare srdca vedú stredom starej časti. Na ne sa napojujú vedľajšie uličky, preto zhora vyzerá ako rybia kosť. Pôvodne bolo mesto obohnané vysokými hradbami a spojené s ostrovom padacím mostom, pričom dnu sa dalo vojsť len dvoma vchodmi. Jedna z legiend o Korčuli vraví, že je rodiskom slávneho cestovateľa a výskumníka Marka Pola. V roku 1298 sa tento v benátskych službách zúčastnil neďaleko Korčule bitky proti armáde Janovskej republiky.

 

 

Bojovalo sa vtedy o dôležitú námornú cestu ale aj samotnú Korčulu. Pri návšteve mesta rozhodne nevynechaj Katedrálu Sv. Marka, Mestské múzeum, Múzeum ikon, Palác Arneriov a niektorý z palácov v gotickom benátskom slohu. V Korčule je aj veľké množstvo obchodov, vinární, reštaurácií a skvelých kaviarní.


Moreška

Tento ojedinelý rytiersky tanec je spomienkou na 15. storočie, na obdobie dlhých vojen a bojov v stredozemnej oblasti medzi kresťanmi a príslušníkmi ostatných náboženstiev.

 

 

Moreška, tanec kedysi rozšírený vo viacerých miestach mediteránu, sa v pôvodnej forme zachoval už viac než 400 rokov v pôvodnej forme len na Korčuly, čím dôstojne reprezentuje mesto. Hra predstavuje boj medzi dvoma vojskami „červeného“ a „čierneho“ kráľa, ktoré húževnato bojujú o „Bulu“, mladé a pekné dievča. Pôvodne bola snúbenicou červeného kráľa, ale čierny mu ju uniesol.

 

 

Prekrásny nástup s mečmi dokresľuje originálna orchestrálna hudba, skomponovaná práve pre túto pohybovú hru, vychádzajúcu z maurských koreňov. Pri návšteve Korčuly si každopádne nenechaj ujsť príležitosť vidieť tento svojrázny starodávny tanec.

© 2015 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 1. marca 2015
5