Pro Dive Chorvńtsko 
 

Stena s kotvami - Ancer Wall (Prišćapac)

 

Poloha: z brehu, priamo zo základne v Priščapaci

Hĺbka: 3 - 33 metrov

Zaujímavosti: stena, na úpätí ktorej sú 2 viacstoročné kotvy

 

 

Ponor sa logicky začína na východnej strane hrdla polostrova Priščapac. Do vody vstupujeme buď “plážovým” spôsobom, alebo pre tých, ktorí si chcú skrátiť cestu do hlbočiny, je tu možnosť skoku z móla, či menej adrenalínový spôsob po rebríku nadol.

Po tom, čo postupne naberieme hĺbku, preplávame popri výraznom skalisku (ktoré sme pre svoj tvar pomenovali “Indiánov nos”) v hĺbke okolo 6 metrov. Za ním už naberáme hĺbku, keď približne v 13 tich metroch pretneme (po prvý krát) kanalizačnú rúru, ktorá odvádza na dno mora splašky z nášho hotelového komplexu. Po tom, čo naši Divemasteri pomerne nelogicky plávajú cez hĺbku s “neptúnovou trávou”, sa nám na obzore objaví hrana prvej stienky nazývanej “Tajná” – alebo Secret Wall. Tento úsek steny obkolesujúcej náš polostrov padá až po dno v hĺbke 28 metrov. Stena má niekoľko otvorov, z ktorých na nás zízajú fúzy tresiek, často patrolujúcich na dne pod stenou. V najväčšom otvore je triumfálne akoby na tróne posadený obrovský červ.

 

 

Na spodnom okraji steny sa opäť stretávame s kanalizačnou rúrou, ktorá z kolmej steny prechádza pomerne ostrým kolenom na pieskové podložie, kde ďalej mizne v hĺbke. Práve na tomto mieste je výrazný otvor v stene často obývaný dravými druhmi rýb.
Náš ponor pokračuje časťou nazývanou “Amfiteáter”, kde terén svojim charakterom pripomína hľadisko. Stupňovité členenie a ale aj prirodzené zakrivenie steny, skutočne pripomínajú divadelný audit.

Po jeho prekonaní nás už čaká za rohom terasovitá stena, na úpätí ktorej sú “pohodené” 2 lodné kotvy. Trocha sa medzi sebou sporíme, z ktorého obdobia pochádzajú. Mohutnejšia z nich je v hĺbke 31 metrov a druhá, subtílnejšia v hĺbke 33 metrov. So svojou dĺžkou, výrazne presahujúcou potápača aj s plutvami na nohách vyzerajú veľmi impozantne. Ich kovový povrch je pochopiteľne porastený hubami všetkých farieb a špongiami od výmyslu sveta.
Fotením sa na kotvách väčšinou končí hlboká časť ponoru na našej domácej stene.
Kľukatým spôsobom potom prezeráme skalnatý val ponad kotvami. S postupným progresom do plytšej vody prezrieme niekoľko kolmých úsekov steny. Nezriedka sa tu stretávame s langustami, či inými potvorkami.

 

 

Nad hranu steny sa dostávame v hĺbke okolo 18 metrov, do časti nazvanej “Záhrady”. Množstvá rýb, najmä po chorvátsky nazývané: Frateri, Šaragi a ďalšie, sa tu pod vodou preháňajú podobne ako kŕdle holubov kdesi v mestskom parku na súši medzi stromami. Stačí si ľahnúť do rias morskej trávy a sledovať fascinujúce divadlo vôkol seba.

Ponor je ďalej vedený k juhovýchodnej strane polostrova do plytšej vody. Po dosiahnutí vhodnej hĺbky na bezpečnostnú zastávku pokračuje okolo polostrova. Vynárame sa v tesnej blízkosti našej potápačskej základne Prišćapac.

© 2015 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 1. marca 2015
5